Kto czyta, ten trąba? Od paru tygodni znamy wyniki badania stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2015, przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową. Podane wprost - są zatrważające. O radości z lat wcześniejszych z zatrzymania tendencji spadkowej możemy zapomnieć - najnowszy raport mówi, iż czyta jedynie 37% badanych Polaków, czyli ponad 60% z nas nie przeczytało w minionym roku ani jednej książki. Groza...
Czytelnictwo w latach 2002 - 2015 (www.bn.org.pl) |
Badanie wskazuje także, iż nawet odsetek osób czytających teksty dłuższe niż 3-stronicowe, zmniejszył się do 45.6% (z 51,4% w 2014 roku; 57,9% w 2012). A co najgorsze - definiuje 14% społeczeństwa jako osoby poza kulturą pisma.
(www.bn.org.pl) |
Czy jest jakikolwiek pozytywny wydźwięk tego raportu? Kto szuka, ten znajdzie :-) Autorzy badania potwierdzają to, co wiemy od dawna - czytanie jest praktyką społeczną, zaraźliwą. Czytają ci, którzy funkcjonują wśród czytających; którym pokazana została radość czytania. I co równie ważne:
Nie oznacza to jednak, że nie można „ukształtować” przyszłych
czytelników książek w środowiskach o niskich zasobach kapitału
kulturowego i przewadze osób nieczytających. W takich sytuacjach,
istotnymi czynnikami równoważącymi mniejsze wsparcie ze strony rodziny
okazały się: możliwość korzystania z biblioteki, pozytywny wpływ
nauczyciela oraz intensywny trening czytelniczy w postaci sumiennego
czytania lektur szkolnych oraz nieobowiązkowych książek dla własnej
przyjemności.
My jak zawsze przekonywać będziemy, że czas spędzony z książką w ręku jest bezcenny. Ale i Wy, nasi drodzy pasjonaci bibliomaniacy, możecie zrobić wiele. Do dzieła! Bądźcie wzorem, przykładem, autorytetem i pomocą dla wszystkich tych, którym nie dane jest zatapianie się w magicznym świecie książek. Zarażajcie swoją pasją, a wiemy, że macie jej wiele :-) A żebyście byli świadomi argumentów drugiej strony - przekorny felieton o tym, dlaczego książka to zło wcielone ;-)
Z wynikami badań możecie zapoznać się na stronie:
www.bn.org.pl/aktualnosci/wyniki-badan-czytelnictwa-za-rok-2015
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz