wtorek, 24 października 2023

Annie Proulx- Drwale

 

Na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę Drwale autorstwa Annie Proulx.



Czy można w kilku słowach streścić o czym jest książka napisane przez Annie Proulx? Według mnie nie. W książce zawartych jest tyle wątków, że czasami trudno się połapać. Natomiast można opisać tę książkę jako sagę rodową, głównym wątkiem są początki dwóch rodów, założonych przez René Sela oraz Charlesa Duqueta, przeplatającym się z historią Kanady To właśnie od nich zaczyna się przygoda tytułowych drwali, ich decyzje oraz ich następców będą miały kolosalny wpływ na przychodzące po nich pokolenia.

Akcja książki zaczyn się w 1693 roku, gdy do wybrzeży Tadoussac w Kanadzie przybija statek z protoplastami rodu, muskularnym panem Selem oraz słabeuszem z ruder Paryża panem Duquetem. Tak poznajemy ich losy oraz poczynania, które sprawiają, że obie postacie stają się ważnymi osobami w historii. Zaczynając od obserwacji życia pierwszych osadników, rdzennych mieszkańców oraz prace tytułowych drwali, przenosimy się przez kolejne lata, aż do roku 2023, gdzie autorka postanawia zostawić nas z otwartym zakończeniem, tak aby czytelnik mógł dalej przeżywać historię drwali.

Ilość osób i nazwisk, które pojawiają się na stronach tej książki, mnie osobiście do książki zniechęcała. W pewnym momencie nie zwracałem już uwagi na imiona i nazwiska oraz z której linii rodu wywodzą się bohaterowie, ważniejsze były dziejące się wydarzenia niż postacie, które brały w nich udział.

Cała konstrukcja książki, użyty język oraz mnogość informacji czy to historycznych, społecznych czy przyrodniczych daje poczucie, że każdy czytelnik może odnaleźć w tej książce, coś co go zaciekawi, w moim przypadku to był temat zmian klimatycznych i wpływ ludzi na dziejące się zmiany na naszej planecie.

Można powiedzieć, że „Drwale” to swoisty manifest przeciwko wyniszczaniu planety, szczególnie przemysłowej wycince lasów.

 

Kilka z wybranych opinii uczestników klubu:

„Książka monumentalna”

„Rewelacyjna saga rodzinna”

„Książka napisana wyjątkowym językiem”

„Przerażający obraz kolonizacji białego człowieka”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz