Majowe Klubowe spotkanie z książką dotyczyło powieści "Dni bez końca" autorstwa Sebastiana Barry'ego, dwukrotnego finalisty Nagrody Bookera. Za tę powieść otrzymał nagrodę Costa Award.
Thomas McNulty, emigrant z Irlandii, szuka swego miejsca na ziemi w Ameryce lat 50. XIX wieku. Na początku swej drogi poznaje Johna Cole'a, również życiowego rozbitka. Ta dwójka stworzy związek, który stawi czoła biedzie, wojnie, tułaczce, okrucieństwie, a nawet trudowi stworzenia domu dla indiańskiej sieroty.
Mówi się o tej książce, że to literacki western, na wielu polach przekracza on jednak schematyczne ramy. Historie wojenne są bardzo dosadne - nic tu nie jest lukrowane; bez owijania w przysłowiową bawełnę narrator - Thomas - opisuje realia żołnierskiej służby, śmierć kompanów i wrogów, traktując tę część swojego życia - nawet w jego niezwykle czasami brutalnej odsłonie - zupełnie naturalnie, jak pracę, obowiązek, bez moralnych czy politycznych wywodów. I zupełnie naturalnie przechodzi do innych wątków swej opowieści - o życiu rodzinnym, o wzajemnym przywiązaniu, o próbach stworzenia rodziny, w których to widzimy wysoce wrażliwego, stęsknionego rodzinnego życia młodego, boleśnie doświadczonego przez los mężczyznę.
Nie sposób nie wspomnieć tu o języku, w jakim snuta jest ta opowieść - prostym, acz bardzo sugestywnym, obrazowym, poruszającym, często uciekającym w metafory. Jest niezwykle ważnym narzędziem w budowaniu nastroju opowieści, w nadawaniu jej tego niezwykłego wydźwięku tragicznej tęsknoty za szczęściem i determinacji w dążeniu do stabilizacji.
Kilka słów od Pań:
Prosty, a jednocześnie poetycki język, wspaniała budowa postaci.
Jej siłą jest uczucie; czysta miłość, która pozwala przetrwać najbrutalniejsze czasy.
Dobro przetyka się z czystym złem.
O przyjaźni na całe życie - bohaterowie mogli na siebie liczyć w najtrudniejszych sytuacjach. Gotowość do poświęceń dla drugiego człowieka jest ważniejsza i bardziej doniosła niż umieranie za kraj.
Głębia uczuć i przeżyć.
Opowieść o tłumie zagubionych, bezbronnych ludzi szukających ziemi obiecanej; o bezsensie wojny; o uczuciu - jak pozwala trwać w czasie trudnym.
Fantastyczna.
Czy czegoś więcej potrzeba, by Was zachęcić? Gorąco polecamy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz