piątek, 13 listopada 2020

"Dziewczyna z konbini" S. Murata - DKK

Na listopadowym spotkaniu online Klubu Książki wybrałyśmy się w podróż do Japonii. A wszystko to za sprawą książki "Dziewczyna z konbini", autorstwa japońskiej pisarki Sayaki Muraty. Powieść ta została okrzyknięta jedną z najważniejszych w ostatnich latach. Wywołała też wiele komentarzy i dyskusji na temat kondycji społeczeństwa japońskiego. Autorka natomiast zdobyła w 2016 roku tytuł Kobiety Roku japońskiego "Vogue'a", a w roku 2017 trafiła do grona najważniejszych pisarzy współczesnych na liście ogłoszonej przez czasopismo "Freemans: The Future of New Writing".

Jej bohaterką jest 36-letnia Keiko Furukura, która połowę swego życia spędziła pracując w konbini, czyli sieciowym sklepie wielobranżowym. Ta praca daje jej poczucie spełnienia, dobrze wykonanego obowiązku, nadaje też pewien porządek jej życiu. Keiko jest też inna - w oczach otoczenia. Wyłamuje się stereotypom, nie wypełnia przypisanych jej płci i wiekowi ról społecznych, żyje z dnia na dzień po swojemu. Jednak presja otoczenia sprawia, że próbuje się dopasować - stara się naśladować zachowania innych, próbuje spełnić oczekiwania, odegrać przypisaną jej społecznie rolę... Czy słusznie i z jakim skutkiem? Zachęcamy do lektury.

Z opinii Pań przytoczę kilka:

Bardzo dobry temat, bo bardzo dużo jest dzisiaj braku zrozumienia dla odmienności w społeczeństwie.

Świat próbuje nas zmusić do wypełniania tradycyjnie przyjętych ról społecznych.

Rzecz o samotności, wyizolowaniu człowieka we współczesnym społeczeństwie - obecny w wielu utworach. Znak naszych czasów?

Keiko jest wzruszająca w swej odmienności, czuje ją i próbuje naśladować innych, by się dopasować.

W swoim życiu także czułam się wyobcowana, próbowałam się dostosować i się nie udało. Pytanie brzmi, dlaczego musiałabym się dostosowywać, kiedy mogę znaleźć prawdziwych przyjaciół, którzy mnie zaakceptują taką, jaka jestem?

Na sam koniec dodam jeszcze, że książka ta wydana została w ramach Serii z Żurawiem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego:

to seria dla wielbicieli literatury współczesnej z różnych, odległych od siebie krajów świata. Znajdują się w niej tytuły, które odniosły ogromny sukces w kraju pochodzenia bądź zostały wyróżnione najważniejszymi nagrodami literackimi.

Każdy tytuł jest więc zaproszeniem do kolejnej literackiej podróży w najciekawsze rejony literatury współczesnej.

(wuj.pl/serie-wydawnicze/seria-z-zurawiem)

Polecamy!



Na kolejnym spotkaniu rozmawiać będziemy o książce "Budząc lwy" autorstwa Ayelet Gundar-Goshen.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz