środa, 30 września 2015

Prowincjonalność pogardy

Na stronie  Newsweek.pl/Kultura  znaleźć możecie ciekawy artykuł pod wiele mówiącym tytułem „50 twarzy Greya? Niech będzie! Byle czytali”. Autor Jakub Korus rozmawia z autorkami książki pt. "Szwecja czyta. Polska czyta" (Katarzyna Tubylewicz i Agata Diduszko-Zyglewska) i różnicami w podejściu do tzw. literatury popularnej i wysokiej. Zgadzam się ze stwierdzeniem, iż łatwe lektury bywają pomostem do trudniejszych oraz że czytać mogą i powinni wszyscy, a więc także ci, którzy sięgają tylko po łatwe lektury. Trudno, byśmy naszą przygodę z literaturą zaczynali od na przykład Joyce'a. Jeśli kiedyś nasza literacka droga nas do niego zaprowadzi - świetnie, jeśli nie - świat na pewno się nie zawali. Nasze życie i tak będzie bogatsze dzięki lekturze, której doświadczyliśmy :-) I jeszcze jeden cytat na zachętę: W Polsce czytanie było przez lata atrybutem inteligencji, więc w stosunku do niej pozostało nam sporo snobizmu, który wynika z tego, że kiedyś czytanie było atrybutem pewnej klasy społecznej. W dzisiejszych czasach pogarda dla literatury gatunkowej jest dość prowincjonalna. Na świecie od dawna wiadomo, że również literatura popularna, ta która ma być czytana powszechnie bez względu na klasę społeczną i wykształcenie może mieć wysoką jakość. Z pewnością nie ma jej wspomniany Grey, ale na pewno mają kryminały Mankella. I nie tylko kryminały!
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

wtorek, 29 września 2015

Nagroda Czytelników im.Natalii Gorbaniewskiej

Do 12 października wybierać możemy laureata Nagrody Czytelników im.Natalii Gorbaniewskiej. Jest to wyróżnienie dla książek nominowanych do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Głos oddać można za pomocą aplikacji znajdującej się na stronie angelus.com.pl. Na 7 nominowanych 4 tytuły są polskie: Księgi Jakubowe Tokarczuk, Matka Makryna Dehnel, Wschód Stasiuk, Siódemka Szczerek. Pozostali nominowani to: Drago Jančar, Widziałem ją tej nocy (Słowenia), Lucian Dan Teodorovici Matei Brunul (Rumunia), Serhij Żadan, Mezopotamia (Ukraina).

Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej zostanie przyznana w tym roku już po raz drugi. Powołując tę nagrodę Jury Angelusa postanowiło uczcić pamięć Natalii Gorbaniewskiej - rosyjskiej poetki, tłumaczki literatury polskiej i pierwszej przewodniczącej Jury Angelusa.
Więcej informacji o książkach i nagrodzie znajdziecie też na stronie Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej.

sobota, 26 września 2015

Europejski Dzień Języków

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Języków, święto ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. Po co? Aby zwrócić uwagę na to, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.W tym celu właśnie Rada Europy podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy. (www.edj.org.pl/edj). Tegoroczne hasło brzmi: Języki to nasza siła! Zgadzacie się? Warto uczyć się języków obcych? Macie jakieś specjalne sposoby na przyswajanie kolejnych słówek, zatapianie się w innym niż polski języku?
Oto grafika z cytatami o językach przygotowana specjalnie z tej okazji przez EDJ:


poniedziałek, 21 września 2015

Tydzień Zakazanych Książek 2015

Jak co roku, tak i w tym, przyłączamy się do obchodów Tygodnia Zakazanych Książek (27 września - 3 października). Tym razem chcemy zwrócić Waszą uwagę na zjawisko cenzury w okresie PRL. Czy wiedzieliście, że z bibliotek wycofanych zostało na początku lat 50. 2500 tytułów w milionach egzemplarzy? Wśród ocenzurowanych autorów znaleźli się m.in. Czesław Miłosz, Arkady Fiedler, Aleksander Kamiński, Kornel Makuszyński, Kazimiera Iłłakowiczówna, Zofia Kossak-Szczucka, a nawet Jack London, Karol May, Edgar Wallace, Agata Christie czy L.M.Montgomery.
Zainteresowani? Zapraszamy!



piątek, 18 września 2015

Festiwal Czytania

Już niedługo - w dniach 2 - 5 października - będziemy mieli okazję po raz trzeci uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest Festiwal Czytania. Czy nazwa Festiwal Książki Słuchanej mówi Wam więcej? Dobra wiadomość - to ta sama impreza! Zmiana nazwy związana jest z chęcią zwrócenia uwagi na to, jak rozwija się koncepcja wydarzenia - ma to być święto książki w każdej formie: drukowanej, czytanej czy elektronicznej.

W ramach Festiwalu cenieni i znani artyści podzielą się z nami, w przestrzeni publicznej, swoimi interpretacjami fragmentów wybranych dzieł literackich. Będzie to zarówno klasyka, jak i literatura współczesna. Dodatkowo program obfituje w spotkania autorskie, także dla dzieci, w wieczorki poetyckie i wiele innych wydarzeń towarzyszących.
Szczegóły znajdziecie na stronie Festiwal Czytania


poniedziałek, 14 września 2015

Finaliści Nike 2015

Znamy już wszystkich finalistów Nike 2015. Spośród dwudziestu nominowanych książek do ścisłego finału zakwalifikowało się 7 pozycji: sześć powieści i jeden tomik poezji. Oto finałowa szczęśliwa siódemka:

  1. Olga Tokarczuk "Księgi Jakubowe" Nike-2015-olga-tokarczuk
  2. Ignacy Karpowicz "Sońka" Nike-2015-ignacy-karpowicz
  3. Jacek Dehnel "Matka Makryna" Nike-2015-jacek-dehnel
  4. Jacek Podsiadło "Przez sen" Nike-2015-jacek-podsiadlo
  5. Magdalena Tulli "Szum" Nike-2015-magdalena-tulli
  6. Szczepan Twardoch "Drach" Nike-2015-szczepan-twardoch
  7. Wioletta Grzegorzewska "Guguły" Nike-2015-wioletta-grzegorzewska

Nagroda Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Lista 20 nominowanych ogłaszana jest w maju, w pierwszej połowie września poznajemy finałową siódemkę, a zwycięzcę - w pierwszą niedzielę października, czyli już za 3 tygodnie. Kto jest Waszym faworytem?

piątek, 11 września 2015

Nowości

th   th   th   th
th   th   th   th
th   th   th   th
th   th   th   th
th   th   th   th
th   th   th   th
th   th   th   th
th   th   th   th
th   th   th   th
th   th   th   th
th   th   th   th
th   th   th   th