poniedziałek, 19 maja 2014

Subiektywny przegląd prasy 3

Z małym opóźnieniem zajrzałam do zeszłotygodniowego Newsweeka i muszę o nim wspomnieć - pod wspólnym tytułem "Książki na wiosnę" znajdziemy w nim cztery recenzje - pozycji całkowicie różnych, tym bardziej jest to ciekawa lektura:
  •  rzecz o najnowszej powieści Ignacego Karpowicza pt. Sońka, która zainspirowana została prawdziwą historią i dojrzewała do swego ostatecznego kształtu przez wiele lat. Jak pisze autor artykułu - Karpowicz po raz kolejny walczy z historią, pokazuje jej niszczycielską siłę poprzez losy "takiej jednej, co miała romans z Niemcem". W księgarniach już 22 maja. (Karpiuk Dawid. Bóg, horror, ojczyzna. Newsweek 2014, nr 20, s.78-81)
  •  artykuł o najnowszej książce Jerzego Sosnowskiego pt. Spotkamy się w Honolulu - o losach znajomości 45-letniego Piotra i 72-letniej Romy. To właśnie potencjalna skandaliczność tej historii przede wszystkim skłoniło autora do ubrania jej w słowa powieści (Bratkowski Piotr. Zabawa w romans. Tamże, s.82-84)
  • artykuł na temat ostatniej powieści Katarzyny Grocholi pt. Zagubione niebo - a w nim próba znalezienia odpowiedzi na niekończące się pytania o miejsce autorki w świecie literatury - grafomanka czy królowa? (Łupak Sebastian. Królowa jest jedna. Tamże, s.85-87)
  • ostatnia z polecanych pozycji to sześciotomowa autobiografia Karla O. Knausgårda pt. Moja walka - drobiazgowa i niezwykle szczera opowieść o życiu autora, jego rodzinie i codzienności, dla jednych zachwycająca, dla innych z kolei zakrawająca na banał, tym bardziej więc konieczna jest własna lektura i ocena (Bugajski Leszek. Walka - kalka. Tamże, s.88-89)
Pozostałe zeszłotygodniowe czasopisma z naszej prenumeraty donoszą o:
  • monografii Monte Cassino. Dziesięć armii, jedno zwycięstwo. Przy tej okazji rozmowa z jej autorem ( Caddick-Adams Peter. Piekielny bój w majowym słońcu. Rozm.przepr. Mariusz Łaciński. Wprost 2014, nr 20, s.58-60)
  • w Polityce w dziale Afisz recenzje trzech książek: Karpowicz Ignacy. Sońka. Rec.: Sobolewska Justyna. Zdrajczyni, dziwka, szeptucha. Polityka 2014, nr 20, s.8; James Henry. Bostończycy. Rec.: Cieślik Krzysztof. Bostoński trójkąt. Tamże; Chutnik Sylwia. W krainie czarów. Rec.: Robert Maciej. Alicja z deficytem czarów. Tamże. 
 Zapraszamy do lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz